OFERTA

RFID

RFID- technologia jutra dostępna już dziś

Technologia RFID w przyszłości może zastąpić kody kreskowe. Już dzisiaj dynamicznie spadają ceny etykiet, drukarek do ich programowania oraz urządzeń do odczytu.
Główną zaleta tej technologii to możliwość zdalnego odczytu wielu znaczników RFID jednocześnie. Wystarczy, że przedmiot oznaczony etykietą radiową znajdzie się w polu działania anteny czytnika/programatora, a fakt ten zostanie odnotowany w systemie komputerowym.

Kod produktu zapisany jest w pamięci znacznika, który może znajdować się na zewnętrznej lub wewnętrznej części opakowania. Umieszczenie czytnika/programatora na rampie wyładowczej magazynu gwarantuje automatyczną rejestrację wprowadzanych do magazynu towarów oznaczonych standardowymi znacznikami radiowymi (UHF EPC Gen 2). Przyjęty standard ISO/EPC zapewnia odczyt rzędu nawet kilkuset znaczników na raz z odległości dochodzącej do 12m. Taki efekt jest absolutnie nie do osiągnięcia przy zastosowaniu standardowych kodów kreskowych. Co więcej możliwy jest odczyt przemieszczającego się wyrobu z prędkością nawet kilkudziesięciu km/h. W przypadku towarów detalicznych, wystarczyłoby przejechać wózkiem pełnym zakupów obok czytnika, a na kasie pojawiłaby się suma do zapłaty, bez konieczności wypakowywania każdej rzeczy i jej skanowania.
Znacznik radiowy pozwala ponadto rozróżniać pojedyncze produkty między sobą. W jego pamięci można zapisać nie tylko kategorię produktów, czyli ten sam numer co w kodzie kreskowym, ale dodatkowo indywidualny towaru. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku drogich, często podrabianych produktów.

Identyfikacja przy pomocy znaczników RFID przeżywa obecnie gwałtowny rozwój na świecie. W 2012 roku sprzedano ponad 4 mld znaczników radiowych, czyli o 35% więcej niż w roku poprzednim. Aż 65% z nich to znaczniki działające zgodnie ze standardem UHF EPC Gen 2. Około 1 mld znaczników zakupiły firmy branży odzieżowej, zaś w roku 2013 mają kupić o ponad 30% więcej. Ponad 50% zakupiło 5 globalnych marek związanych z branżą odzieżową. Najważniejsze korzyści jakie firmy osiągają z wdrożeń to:

  • Uzyskanie 99% dokładności w zarządzaniu zapasami,
  • 70-80% procentową oszczędność czasu i pracy związanych ze sprawdzaniem stanu towarów w sklepie, przyjęciami i wydaniami towarów, prowadzeniem inwentaryzacji

Znaczniki RFID w branży odzieżowej pełnią dzisiaj podwójną funkcję. Działają jak standardowe identyfikatory produktów, wykorzystywane w łańcuchu dostaw i procesach kontroli towarów. Natomiast w sklepach mogą pełnić także funkcję systemu zabezpieczającego towary, ograniczając kradzieże, zarówno zewnętrzne (klienci) jak i wewnętrzne (pracownicy). Dzięki znacznikom można łatwo śledzić, co wchodzi i co wychodzi z magazynu oraz porównywać te dane z danymi uzyskanymi z kas sklepowych. Transpondery RFID pomagają także w walce z podróbkami i chronią produkty markowe.
Standard UHF EPC Gen 2 zapewnia nie tylko doskonałe zasięgi, prędkości danych i ich zabezpieczanie ale również niską cenę. Znaczniki RFID wykonane wg tego standardu są najtańszymi znacznikami RFID, a ich cena może zejść poniżej 10 EUR centów. Postęp technologiczny sprawia że producenci chipów prześcigają się poprawiając parametry znaczników dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej czułe, a zasięg odczytu/zapisu się zwiększa Dodatkowym atutem jest odporność i czas życia znacznika radiowego. Producenci zapewniają już 10-letni okres użytkowania i nieograniczoną liczbę zapisu i odczytu znaczników.

„Jeśli ktoś przeanalizuje wyłącznie wydatki na znakowanie i sprzęt, to dojdzie do wniosku że ten sposób identyfikacji jest bardzo drogi. Jeśli jednak zmieni się podejście i oprócz kosztów, dojdzie się do wniosku, że zaoszczędzi się na innych rozwiązaniach. Wykorzystując możliwości technologii RFID możliwe jest pełne śledzenie wyrobu w procesach takich jak tworzenie, składowanie, eksploatację i reklamację. Stosując RFID wiemy kto, kiedy i z czego wykonał dany wyrób. Możliwa jest kontrola nie tylko własnych wyrobów gotowych ale i partii surowców dostarczonych przez dostawców” –  

Janusz Targosz – Prezes Jantar sp. z o.o.

Oparta na standardach identyfikacja RFID zmienia obecnie sposób w jaki firmy globalne prowadzą swój biznes. Wiele wskazuje na to , że w niektórych branżach znaczniki radiowe staną się w niedługiej przyszłości tak popularne jak kody kreskowe. W Polsce projekty związane z wdrożeniem tej technologii realizowane są w następujących obszarach:

  • Dystrybucja – branża odzieżowa – wdrożenia w sklepach i magazynach.
  • Przemysł – wielostronne wykorzystanie znaczników w kontroli jakości, śledzeniu produkcji
  • Logistyka – śledzenie palet wysyłkowych
  • Muzealnictwo – zastosowanie technologii RFID do inwentaryzaji

 

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


al. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok. 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

(zamówienia etykiet i materiałów eksploatacyjnych)

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Serwis

(pon. - pt. 8:00 - 16:00)

tel.: +48 33 82 85 730

Sekretariat

tel.: +48 33 82 85 700

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY