RFID – nowe zastosowania

Wykorzystanie technologii Radio-Frequency Identification pomoże Twojej firmie zoptymalizować i przyspieszyć procesy biznesowe. Skupia się ona na identyfikacji obiektów opartej na falach radiowych. Odczytywane informacje pochodzą ze specjalnych chipów określanych także jako tagi RFID. Tagi w zależności od zastosowań mogą występować w różnych formach od postaci klasycznej etykiety z kodem kreskowym, poprzez kształty pastylek, po tagi przypominające kilkunastocentymetrowe prostopadłościany.

Zmiana z kodu kreskowego na technologię Radio-Frequency Identification

Technologia RFID powstała jako uzupełnienie technologii kodów kreskowych w obszarach, gdzie zastosowanie klasycznego kodu kreskowego jest niemożliwe. Z czasem w części obszarów produkcyjnych i logistycznych zastąpiła klasyczny kod kreskowy. Prędkość, automatyzacja oraz dokładność odczytu kodów stała się głównym czynnikiem tych zmian.

Technologia RFID – sprawne odczytywanie kodów

Przedmioty lub towary na hali produkcyjnej, magazynie, są rejestrowane i kontrolowane przez czytniki stacjonarne bramek RFID lub mobilne terminale wyposażone w moduły skanujące kody RFID. Podczas odczytywania kodów kreskowych jeden impuls skanera odczytuje jeden kod, który musi znaleźć się w „optycznym polu widzenia” modułu skanującego. Doświadczony operator przy sprzyjających warunkach jest w stanie odczytywać do 3 – 4 kodów w czasie 1 s.

W technologii RFID skaner lub inne urządzenie może w tym samym czasie odczytać do kilkuset kodów. Ich elementy skanujące nie są oparte na optyce, to nadajniki i odbiorniki fal radiowych rejestrujące odbicie wyemitowanego impulsu radiowego.

Zasięg odczytu może wynosić nawet kilkaset metrów przy zastosowaniu aktywnych tagów RFID, wyposażonych we własne zasilanie.

Istnieje również inny sposób rejestracji – bramki RFID. Wyposażone są one w stacjonarne czytniki, przez które przemieszczają się skanowane przedmioty.

Lokalizacja przedmiotów

Technologia RFID umożliwia także lokalizację przedmiotów/towarów znajdujących się w dużych halach czy na placach z dokładnością 0,01 – 1 m również, gdy są w ruchu wraz z możliwością alarmu informującym o przekroczeniu granicy kontrolowanej strefy.

Oprogramowanie sterujące czytnikami, skanerami, rejestrujące kontrolowane przedmioty jest łatwe do zintegrowania z systemem zarządzającym daną organizacją. Technologia Radio-Frequency Identification znajdzie swoje zastosowanie w branży odzieżowej. Znaczniki RFID działają jak standardowe identyfikatory produktów, wykorzystywane w łańcuchu dostaw i procesach kontroli towarów. W sklepach mogą pełnić także funkcję systemu zabezpieczającego towary, ograniczając kradzieże, zarówno zewnętrzne (klienci) jak i wewnętrzne (pracownicy). Technologia ta znajdzie również zastosowanie w przemyśle. Znaczniki mogą być wykorzystywane podczas kontroli jakości lub przy procesie śledzenia produkcji. W logistyce RFID przyda się podczas śledzenia palet wysyłkowych, natomiast w muzealnictwie znajdzie zastosowanie w procesie inwentaryzacji.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://jantar.pl/branze/na-skroty/rfid/