Drukarka kodów kreskowych – jak wybrać?

Rodzaje drukarek kodów kreskowych

Wybór drukarki kodów kresowych, inaczej zwanej drukarką etykiet, związany jest z potrzebami danego przedsiębiorstwa. Podstawowe pytania jakie musimy sobie zadać to jakie będą parametry drukowanych etykiet oraz gdzie i w jakich warunkach drukarka kodów kreskowych ma pracować. Możemy wyróżnić podstawowe rodzaje drukarek kodów kreskowych: mobilne, biurkowe, półprzemysłowe, przemysłowe.

Drukarki mobilne, inaczej zwane przenośne, umożliwiają wydruk etykiety w dowolnym miejscu – np. na hali sklepowej czy magazynowej. Tego typu urządzenia są lekkie i stworzone z materiałów, które zabezpieczą je przed ewentualnym uszkodzeniem (np. upadkiem).

Drukarki biurkowe zostały stworzone do zadruku średniej ilości etykiet, charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, wydajnością i szybkością zadruku. Świetnie sprawdzają się przy oznaczaniu dokumentów, przesyłek czy laboratoriach.

Drukarki półprzemysłowe to rozwiązanie do wydruku dużej ilości etykiet. Modele półprzemysłowe są bardzo często stosowane do zadruku etykiet na produkcji, gdzie wymagana jest szybkość i efektywność. Często wykorzystywane są do wydruk etykiet zbiorczych.

Drukarki przemysłowe dedykowane są do wydruku bardzo dużej ilości etykiet. Dodatkowo są one stworzone do pracy w trudnych warunkach (np. zapylenie, temperatura). Charakteryzuje je również duża wytrzymałość, która umożliwia ciągłą pracę.

Rodzaj zadruku

Drukarki etykiet drukują na różnego typu podłożach. Możemy wykonać zadruk na etykietach samoprzylepnych papierowych, termicznych,  foliowych ( m.in. polietylenowych, poliestrowych, winylowych) czy materiałach tekstylnych. Wydruk realizowany jest w dwóch technologiach: druk termiczny i termotransferowy.

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj : http://jantar.pl/druk-termiczny-termotransferowy-lepsze/

Dodatkowe parametry

Przy wyborze drukarki kodów kreskowych warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry m.in. takie jak print serwer, obcinak, zegar RTC czy nawijaki etykiet. Dobór odpowiednich parametrów warto zostawić specjaliście , który weźmie pod uwagę aspekty użytkowania i przeznaczenia urządzenia.

Dobór odpowiednich materiałów

Drukarka kodów kreskowych to narzędzie, które umożliwi nam zadruk etykiet – kluczowym elementem w przygotowaniu odpowiednich znaczeń jest dobór odpowiedniej etykiety i taśmy termotransferowej. W zależności od potrzeb klienta – m.in. czasu użytkowania etykiety, warunków przechowywania (np. temperatura, narażenie na substancje chemiczne) czy potrzeb branży.

Więcej o etykietach możesz przeczytać tutaj: http://jantar.pl/etykiety-sposob-uporzadkowana-plynna-prace/

Więcej o taśmach termotransferowych możesz przeczytać tutaj: http://jantar.pl/tasmy-termotransferowe-niezbedne-logistyce-handlu/