Najczęściej zadawane pytania o kasy fiskalne online

W rozmowach z naszymi klientami pojawia się wiele pytań dotyczących kas online, e-paragonów, zmian w przepisach… Będziemy na bieżąco zamieszczać informacje pojawiające się na ten temat, poniżej kilka podstawowych pytań…

Kiedy nowe regulacje mają być wprowadzone?

17 sierpnia 2016 r. Minister Rozwoju przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych dotyczących kasy rejestrujące. Projekt zakłada wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. cyfryzacji dokumentów i raportów fiskalnych oraz transmisji online danych z kas fiskalnych w formacie JPK do centralnego repozytorium –  bazy danych prowadzonej przez Ministra Finansów.

 

Czym jest kasa/drukarka „fiskalna online”

Kasa/drukarka fiskalna online pozwala na to, aby każda transakcja wykonana na urządzeniu fiskalnym, była bezpośrednio transmitowana z urządzenia fiskalnego do centralnego repozytorium gromadzącego dane o sprzedaży

 

Czym jest e-paragon?

E-paragon to plik elektroniczny, który jest odpowiednikiem tradycyjnego paragonu, ale może  być transmitowany np. do wybranej bazy w wybranej postaci pliku.

 

Czy po wprowadzeniu nowych regulacji znikną papierowe paragony?

Nie, klient nadal będzie dostawał papierowy paragon.

 

Co z urządzeniami dwustacyjnymi?

Kasy/drukarki fiskalne  dwustacyjne czyli takie, które drukują kopie paragonów w wersji papierowej mają być wycofane z użytkowania. Archiwizacja paragonów będzie mogła się odbywać tylko w formie cyfrowej – kopie paragonów będą przechowywane jedynie w chronionej pamięci i pamięci fiskalnej.

 

Obecnie używam kasę/drukarkę  fiskalną z pamięcią elektroniczną, co będę musiał zrobić po wprowadzeniu przepisów? Czy trzeba będzie wymienić kasę?

Nie ma jeszcze jednoznacznych deklaracji co do form wymiany urządzeń fiskalnych. Więcej informacji poznamy na podstawie odrębnego rozporządzenia Ministra Finansów.

 

Czy przy zastosowaniu nowego rozwiązania sprzedawca będzie musiał mieć dostęp do Internetu?

Tak, aby kasa/drukarka działała zgodnie z planowanym rozporządzeniem będzie musiała być podłączona do Internetu. Jednak planowana jest możliwość, że  podłączenie do Internetu nie musi być on-linowe ponieważ kasy będą posiadały bufor transakcji i w przypadku sprzedaży np. na straganie warzywnym bufor ten zostanie przeniesiony na serwer Ministerstwa Finansów w momencie podłączenia się do internetu np. wieczorem po skończonej rejestracji paragonowej.

 

Czy takie rozwiązania funkcjonują w innych krajach?

Podobne rozwiązania działają m.in. na Węgrzech czy w Chorwacji.

 

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami: