Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych

Projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju i Finansów zakłada możliwość wystawiania faktur na podstawie paragonów. Co to może oznaczać dla właścicieli kas fiskalnych?

W ramach walki z VAT

Projektowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie Prawo o miarach mają na celu uszczelnienie VAT o walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami – takimi, którzy zbierają paragony na przykład na stacjach benzynowych, a następnie domagają się wystawienia na ich podstawie faktur. To znany sposób na wygenerowanie sztucznych kosztów i tym samym zmniejszenie należnych podatków. Jak proponowane przepisy radzą sobie z tym procederem i co to oznacza dla sprzedawców?

Bez NIP-u nie będzie faktury

Zgodnie z planowanymi zmianami w  przepisach wystawienie faktury będzie możliwe tylko na podstawie paragonu, na którym wpisano numer NIP nabywcy. W innym wypadku konieczne będzie wystawienie faktury od razu przy sprzedaży. Dla wielu sprzedawców może oznaczać to spore kłopoty. Nie każda kasa fiskalna pozwala bowiem na wpisanie numeru NIP. Z kolei wystawianie faktur przy każdej transakcji będzie czasochłonne i znacznie utrudni proces sprzedaży. Dla tysięcy drobnych przedsiębiorców nowe przepisy mogą oznaczać zatem konieczność wprowadzenia szeregu zmian – począwszy od zakupu nowej kasy fiskalnej, poprzez zmiany w aplikacji sprzedaży, systemach finansowo-księgowych, a skończywszy na samych procesach obsługi klienta.

Fala krytyki

Eksperci krytycznie podchodzą do tych zmian. Dostrzegają oni realny problem, jaki zmiana przepisów przyniesie dla wielu drobnych przedsiębiorców. Nowe przepisy oznaczają dla nich dodatkowe koszty, jednocześnie nie mając żadnego związku z innymi planowanymi zmianami – na przykład tymi dotyczącymi wprowadzania kas online. Pojawiły się też głosy, że skoro najwięcej nadużyć dotyczących zbierania paragonów odnotowano na stacjach paliw i w marketach budowlanych, to właśnie te miejsca powinny w pierwszej kolejności zostać objęte nowymi przepisami.