Technologia tak istotna jak muzyka – za kulisami festiwali

Festiwale muzyczne cieszą się w ostatnich latach niezwykłą popularnością, głównie za sprawą ich zróżnicowania, jak również stale zwiększającą się atrakcyjnością. Największe z nich skupiają nawet 500 tysięcy uczestników w jednym miejscu, a przykładami mogą być takie festiwale jak Sziget na Węgrzech czy Tomrrowland w Belgii. Organizacja imprezy masowej, niezależnie od skali, staje się dużym wyzwaniem – nie tylko od strony kreatywnej, ale również technicznej z uwzględnieniem wszystkich standardów bezpieczeństwa. Wykorzystanie najnowszych technologii jest obecnie niezbędne w celu zadbania o odpowiedni przebieg całości imprezy.

Pierwszą istotną kwestią jest identyfikacja uczestników, która musi być jednocześnie spójna z identyfikacją wizualną imprezy, jak również funkcjonalna, ponieważ powinna zawierać wszystkie odpowiednie informacje pozwalające na rozpoznanie uczestnika. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są opaski wykonane z polipropylenu z zapięciem samoklejącym. Tworzywo gwarantuje dość dużą odporność na czynniki zewnętrzne, a w szczególności na wodę.. Opaski dostępne są w kilku kolorach. Specyfikę opasek samoklejących  szerzej opisaliśmy w tym miejscu.

Jednym z największych europejskich festiwali muzycznych jest Sziget, odbywający się corocznie od 1993 roku na Węgrzech. Liczba uczestników stale rośnie i co roku zwiększa się o kilkanaście tysięcy.  W 2016 roku organizatorzy postanowili wprowadzić elektroniczny system identyfikacji, w skład którego wchodziły ręczne skanery umożliwiające utożsamienie danych uczestnika, zawartych przy rejestracji, z kodem na jego opasce. Dane dodatkowo musiały zostać potwierdzone za pomocą dokumentu tożsamości, co było ważnym aspektem dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich bawiących się ludzi. Rozwiązanie spełniało też funkcję statystyczną, ponieważ organizatorzy mieli możliwość rejestrowania liczby uczestników w czasie trwania festiwalu.  Kwestia uczestników i ich bezpieczeństwa pełni nadrzędną rolę podczas organizacji imprez masowych, lecz dla organizatorów wydarzenia na taką skalę priorytetem jest również sprawne zarządzanie wszelkim sprzętem, narzędziami, dekoracjami i elementami zabudowy. System musiał być jednocześnie prosty, ze względu użytkowania go przez wiele niedoświadczonych osób, jak również kompleksowy, aby obejmował całe potrzebne wyposażenie. Organizatorzy zdecydowali się na zastosowanie technologii RFID wraz z osprzętowaniem w postaci skanerów oraz drukarek. W tematykę technologii RFID szerzej wprowadziliśmy tutaj.

Obecnie podstawową kwestią przy organizacji tak złożonych imprez jest dobór odpowiedniego systemu do zarządzania zasobami – ludzkimi oraz rzeczowymi. Ważne, aby był on skoordynowany, obejmował kompleksowo wszystkie działania, a jednocześnie cechował się prostą obsługą i niezawodnym sprzętem. Więcej szczegółów dotyczących festiwalu Sziget i zastosowanego sprzętu znajduje się w case study firmy Zebra.