Smart houses – domy, które zachwycają

Smart houses

Inteligentne domy to rozwiązania, z których korzysta coraz to większa liczba osób. Tego typu systemy wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ograniczając dodatkowo czas i pieniądze.

Systemy sterowania w smart domach są odpowiedzialne za bardzo wiele aspektów: alarmy antywłamaniowe, regulację temperatury, dostawę energii elektrycznej, sterowanie oświetleniem, zamykanie rolet i żaluzji, bramy garażowej i drzwi. Dodatkowo system sterowania nadzoruje osoby przebywające w domu poprzez analizę ich czynności życiowych z uwzględnieniem stref i przedziałów czasowych.

W założeniu, inteligentny dom ma być oszczędny i prosty w obsłudze. Co to oznacza? Przede wszystkim ma odciążyć od codziennych obowiązków, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków i czasu. Dzięki sensorom i czujnikom domownicy mają pełną wiedzę i kontrolę nad tym, co dzieje się w domu i jego otoczeniu. Co więcej, zdolne są także do bezpośredniej komunikacji między urządzeniami i systemami, działającymi w budynku – instalacja grzewcza może być na przykład kompatybilna z czujnikiem obecności, czy systemem alarmowym. Jeśli chodzi o otoczenie domu, system smart home pomaga przede wszystkim w sterowaniu roletami i bramą garażową, które dzięki integracji są łatwe w obsłudze, zapewniając kompleksową ochronę naszego domu.

Decydując się na technologię smart domów należy zwrócić uwagę na warunki korzystania. Szczególnie dokładnie należy przeanalizować warunki przetwarzania i przechowywania danych, w tym na zakres danych osobowych, które będą przekazywane do operatora oraz kto i w jakim cel może ich używać. Warto zadbać o to, aby zakres ten był jak najwęższy. Ważna jest także możliwość przejęcia kontroli nad systemem w każdej chwili.

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystaniu systemu smart home w swoich domach i trudno się dziwić – bardzo wiele urządzeń z naszego otoczenia są „smart” – telefony, telewizory, zegarki itd. Smart home możemy kontrolować w każdej chwili, mając przy sobie wyłącznie telefon, czy tablet – to daje pełną kontrolę, bez względu na miejsce, w którym jesteśmy.