Rola terminali w handlu

Rola terminali – dlaczego są tak ważne?

Terminal kojarzy się większości konsumentów z urządzeniem, umożliwiającym płatności bezgotówkowe, aczkolwiek terminale pojawiają się w sklepach pod różną postacią. Terminalem kasowym nazywamy również stanowisko sprzedaży, a w wielu operacjach wspomagających sprzedaż i funkcjonowanie jednostki handlowej wykorzystywany jest terminal kodów kreskowych.

Do czego służą terminale kodów kreskowych i jakie są ich zalety?

Mobilny terminal to najprościej rzecz ujmując poręczne urządzenie, za pomocą którego pracownik sklepu lub magazynu w sprawny sposób odczytuje kody kreskowe z towarów. Przy wyborze terminala warto zabrać pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj wykonywanej pracy, czas pracy na baterii, kto będzie pracował z terminalem i jakie warunki panują w miejscu pracy. Terminal powinien być zaprojektowany w taki sposób, by korzystanie z niego nie było męczące podczas wielogodzinnej pracy. Należy zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt, optymalne rozłożenie ciężaru oraz duży, najlepiej dotykowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Najlepiej sprawdzają się terminale z wytrzymałą obudową, odporną na uderzenia i zarysowania.

Kluczową rolę jeśli chodzi o pracę z mobilnym terminalem odgrywa odpowiednio dobrane oprogramowanie, zapewniające komfort pracy w placówkach handlowych. Klient może skorzystać z opcji dostępnych na rynku lub oprogramowanie na terminal może być dostosowane do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu otrzymujemy produkt szyty na miarę. Gotowe aplikacje pozwalają m.in. na  drukowanie przecen, tworzenia nowych lub brakujących cenówek czy dokonywanie inwentaryzacji.  Praca z terminalem pozwala na szybkie zbieranie informacji, które mogą być przesyłane do systemu, a następnie dalej obrabiane.  Terminale kodów kreskowych ułatwiają też przeprowadzenie ewidencji towarów i kontrahentów, kontrolowanie rozliczeń, prowadzenie szczegółowych analizy historii towarów i zautomatyzować proces zamówień.

Łatwa inwentaryzacja z terminalem

Jednostki handlowe bardzo często wykorzystują terminal kodów kreskowych do przeprowadzenia inwentaryzacji. Przykładowy program umożliwia weryfikację ilości i rodzaju asortymentu, poprzez odczyt kodów kreskowych asortymentu (kody 1D i 2D (wymagany skaner 2D)). W dowolnym momencie możemy przeglądać aktualna listę zweryfikowanych kodów i dokonywać modyfikacji, kiedy zajdzie taka potrzeba. Po zamknięciu tworzony jest plik z przeprowadzonej inwentaryzacji. Transport danych odbywa się za pośrednictwem stacji dokującej, lub kabla komunikacyjnego na PC. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracującemu na mobilnym terminalu kodów kreskowych można wyeliminować błędy pojawiające się przy ręcznym zliczaniu środków oraz sprawnie i szybko przeprowadzić proces inwentaryzacji.