RFID – optymalizacja procesów w Firmie

RFID (Radio-Frequency Identification) to sprawdzona technologia opierająca się na identyfikacji obiektów za pomocą fal radiowych. Zastosowanie systemów RFID nadaje konkretnym przedmiotom cechę sensoryczności, usprawniając i optymalizując procesy zachodzące w Firmie.

 

Jak działają tagi RFID?

Tagi RFID (zwane również znacznikami, chipami lub transponderami) to niewielkie nośniki danych o zróżnicowanych wielkościach i kształtach. W zależności od potrzeb mogą być umieszczane na różnego rodzaju materiałach, w pomieszczeniach oraz w kartach służących do identyfikacji osób lub zwierząt. Dzięki swojej budowie odczytują, przechowują i zapisują istotne informacje.

 

Jak systemy RFID wpływają na procesy w Firmie?

Technologia RFID to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w procesach logistycznych oraz produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu tego systemu zmaksymalizowane zostaje tempo zbierania niezbędnych danych, przeprowadzania inwentaryzacji, katalogowania produktów oraz identyfikacji materiałów. Dodatkowo odpowiednia budowa tagów RFID pozwala na automatyczne lokalizowanie produktów w magazynach.

 

Gdzie stosuje się technologię RFID?

Identyfikacja radiowa pozwala na optymalizację procesów w Firmie. RFID znajduje swoje zastosowanie w takich branżach jak:

 

  • Przemysł i produkcja 

Ta innowacyjna technologia zwiększa efektywność realizowanych działań, automatyzując procesy oraz usprawniając identyfikację i kontrolę maszyn, narzędzi czy materiałów. Poprzez zastosowanie RTLS jest możliwe śledzenie produktów w czasie rzeczywistym.

 

  • Logistyka i magazynowanie 

Szybkie i dokładne dostawy, sprawna identyfikacja i kompletowanie towarów, realizowanie zamówień oraz ich usprawnione przechowywanie to największe zalety stosowania tej technologii w przypadku logistyki i magazynów.

 

  • Identyfikacja osób 

Stosowanie kart z tagami to popularna forma identyfikacji pracowników, klientów lub członków imprez masowych.

 

  • Handel 

Znaczniki RFID to niezbędny element skutecznego handlu. Technologia ta umożliwia lokalizację towaru na półkach, automatyczną identyfikację produktów w koszyku oraz naliczanie rachunku.

 

Możliwości zastosowań systemów RFID jest wiele. Zastosowanie technologii RFID znacząco przyczyniło się do zoptymalizowania procesów w wielu branżach. Różnorodność znaczników i systemów pozwala na wykorzystanie tej technologii w praktycznie każdej dziedzinie życia.

 

Chcesz wdrożyć technologię korzyści w swojej Firmie? Zależy Ci na usprawnieniu procesów za pomocą systemów RFID? Masz pytania? Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta drogą telefoniczną 33 82 85 757, lub mailową bok@jantar.pl. Chętnie pomożemy.