Rewolucja w logistyce: kody 2D (QR)

Kody 2D (dwuwymiarowe / kody qr)stają się coraz bardziej popularne dzięki możliwości zakodowania większej ilości informacji na mniejszej powierzchni. Kody 2D sprawiły, że ceny urządzeń do ich odczytów spadły, jednocześnie zwiększając popyt na skrypty w Internecie, które wygenerują nam własny kod.

Jak kody 2D zmieniają logistykę?

Odpowiedzią jest ułatwienie. Kody qr są stosunkowo bardziej odporne na uszkodzenia, od swojego jednowymiarowego poprzednika. Co więcej, specyficzna budowa kodu pozwala na odczytanie go z odległości od kilku do kilkunastu metrów. To pozwala na ułożenie kodów lokacji na wysokich przęsłach regałów. Jeżeli chcielibyśmy odczytać kod jednowymiarowy z odległości 10 metrów, ten kod musiałby mieć jeden metr długości. Natomiast kod 2D może mieć 15 centymetrów. Dodatkowo, kody 2D można odczytywać przez smartfona, przesłać go i odczytać jako MMS lub na stronie internetowej. To narzędzie otwiera nowe możliwości.

Kody qr weszły już do systemów rabatowych, biletów, czy systemów lojalnościowych. Kod 2D wszedł również do biletów PKP Intercity. W ten sposób konduktor odczyta kod kreskowy bezpośrednio z ekranu naszego telefonu. Dzięki temu możemy kupić bilet przez telefon, bez potrzeby stania w kolejce.

Kody 2D przyśpieszają pracę w magazynie. Dzięki jednemu skanowaniu możemy uzupełnić wiele pól w bazach danych, ponieważ nowoczesne kody zawierają znacznie więcej informacji, niż ich poprzednicy. To oszczędność czasu. A czas to pieniądz.

Reasumując, kod 2D jest:

  • przystępny dzięki zawarciu wielu informacji na małej przestrzeni
  • bardziej odporny na uszkodzenia
  • możliwość odczytania z odległości kilku lub kilkunastu metrów
  • możliwość odczytu, zapisywania i przesyłania przez smartfona
  • możliwość zakupu biletów przez telefon bez drukowania biletów

 

Źródło:

https://mojafirma.infor.pl/moto/logistyka/zarzadzanie-lancuchem-dostaw/624841,Czy-kody-2D-kody-QR-zrewolucjonizuja-logistyke.html