Outsorcing IT vs. informatyk na etacie

Outsorcing IT jest coraz popularniejszy. Zlecanie prowadzenia wszystkich procesów informatycznych przedsiębiorstwa wyspecjalizowanej firmie ma szereg zalet. Ale czy na pewno takie rozwiązanie będzie lepsze od zatrudnienia informatyka?

Koszty i efektywność

Powiedzmy sobie szczerze – każda, nawet największa firma, szuka sposobów na optymalizację kosztów. O ile jednak dla gigantycznych korporacji stworzenie i utrzymanie nowego, samodzielnego stanowiska, nie będzie specjalnie odczuwalne, to dla małych i średnich przedsiębiorstw koszty mogą okazać się zbyt wysokie. W wielu przypadkach zlecenie działań związanych z procesami informatycznymi będzie po prostu bardziej opłacalne. Takie rozwiązanie jest też znacznie bardziej efektywne. Firma, której zlecimy outsorcing, odpowiedzialna będzie za sprawne usuwanie wszelkich usterek czy dbanie o aktualizacje używanego przez nas oprogramowania. Z pewnością firma zewnętrzna będzie w tych kwestiach działać szybciej od jednego człowieka, szczególnie w przypadku trudnych do zdiagnozowania czy usunięcia awarii lub dużej ilości sprzętu wymagającego opieki. W odróżnieniu od pracownika etatowego, firma zewnętrzna nie korzysta z urlopu i zwolnień lekarskich. Nie musimy się zatem martwić, że w momencie, gdy będziemy potrzebować informatyka, jego akurat nie będzie na miejscu.

Szeroki zakres kompetencji

Niewątpliwą zaletą skorzystania z outsorcingu jest szeroki zakres kompetencji, które mogą wpłynąć na sprawne działanie naszego systemu informatycznego i całej firmy. Zatrudniając informatyka na etacie musimy liczyć się z tym, że w niektórych dziedzinach będzie on ekspertem, w innych zaś nie będzie się czuł tak pewnie. Wyszkolenie go będzie wymagało wiele czasu i pieniędzy. Tymczasem firma zewnętrzna oddaje do naszej dyspozycji szereg różnych osób, będących ekspertami w konkretnych dziedzinach. Nie tylko zaoszczędzi nam to kosztów związanych z podnoszeniem kompetencji naszych pracowników, ale też gwarantuje, że na nasze potrzeby odpowie osoba doskonale znająca dane zagadnienie.

Można zatem śmiało stwierdzić, że w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw outsorcing IT będzie rozwiązaniem idealnym. Pozwoli nie tylko zoptymalizować koszty związane z obsługą IT, ale będzie też znacznie efektywniejszy i bezpieczniejszy niż zatrudnianie informatyka na etacie.