Jak rozplanować magazyn z RFID?

Zaplanowanie efektywnego magazynu wymaga doświadczenia. Nie da się tego zrobić dobrze, bez uwzględnienia czynników, takich jak rodzaj przechowywanych produktów, ilość, rotacja zapasów, obsługa zamówień i wiele innych. Bez względu na to, czy jesteś na etapie projektowania magazynu, czy posiadasz już powierzchnię, z której korzysta Twoja firma, warto przyjrzeć się temu procesowi i w porę go zoptymalizować.  Magazyn z RFID  – technologia przyszłości. 

 

Wiele problemów można rozwiązać wdrażając system identyfikacji i śledzenia przedmiotów z wykorzystaniem fal radiowych – mowa tu oczywiście o RFID. I choć znajduje ona zastosowanie w wielu branżach, na każdym etapie łańcucha dostaw, w kontekście magazynowania, technologia RFID może być używana do usprawnienia zarządzania zapasami, śledzenia towarów oraz automatyzacji procesów logistycznych. 

 

Aby podejść do tematu wdrożenia RFID w magazynie, należy skupić się na kilku niezwykle ważnych obszarach. Warto podejść do tematu warsztatowo, zapraszając do dyskusji pracowników każdego szczebla.

 

Zadania projektowe przy wdrożeniu RFID :

 

  1. Zidentyfikujcie i sklasyfikujcie produkty według ich rotacji, wartości i innych istotnych kryteriów. Dzięki temu możemy wspólnie dostosować strategię przechowywania do różnych grup produktów.
  2. Przemyślcie dotychczasowy układ przestrzenny magazynu. Co można zrobić, aby zminimalizować czas potrzebny na przemieszczanie się między regałami?
  3. Rozważcie zastosowanie półek wysokiego składowania.
  4. Sprawdźcie, czy stosujecie strategię przechowywania dostosowaną do rodzaju produktów, taką jak przechowywanie towarów szybkoobrotowych w łatwo dostępnych miejscach, a produktów o niskiej rotacji w miejscach mniej dostępnych.
  5. Zweryfikujcie efektywność obsługi zamówień, organizując przestrzeń w taki sposób, aby produkty były łatwo dostępne dla pracowników kompletujących zamówienia.
  6. Czy posiadacie system śledzenia i raportowania, który pozwala na monitorowanie wydajności magazynu oraz identyfikowanie obszarów wymagających optymalizacji?
  7. Przeanalizujcie trasy poruszania się pracowników oraz pojazdów transportowych wewnątrz magazynu, aby zminimalizować czas potrzebny na przemieszczanie się.
  8. Oceńcie wydajność magazynu, aby dostosować plan według zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych.
  9. Nie wolno też zapomnieć o występowaniu potencjalnych ryzyk i opracowywaniu planów awaryjnych, co pozwala uniknąć opóźnień i problemów operacyjnych.

 

Sporo konkretów. Ale w Jantar jesteśmy pewni, że każdy z tych punktów można sprawnie zoptymalizować wdrażając system RFID. 

 

Każdy produkt lub opakowanie posiada specjalną etykietę RFID, która zawiera unikalny identyfikator. Dzięki czytnikom RFID można skanować produkty podczas przechodzenia przez bramki czy punkty kontrolne, co umożliwia bieżące monitorowanie lokalizacji produktów w magazynie. Doskonale widzimy więc, kiedy i jakie produkty przemieszczają się po magazynie. Możemy na kanwie tego tworzyć tzw. mapy cieplne.
Nasi Klienci wielokrotnie przekonali się oglądając te raporty, że część magazynów można spokojnie odciąć, wstawiając tam dodatkowe regały, gdyż nie stanowiły ścieżki dla wózków widłowych. Efekt? Lepsze wykorzystanie przestrzeni = oszczędność. Mamy więc kolejny dowód na to, że technologie RFID pomagają w optymalizacji tras dla pracowników magazynu lub robotów, co prowadzi do oszczędności czasu i zwiększenia efektywności.

 

Oszczędności dzięki RFID

 

Będąc przy kosztach prowadzenia magazynu, trzeba zauważyć kolejny atut wdrożenia systemu. W przypadku produktów, których termin ważności jest istotny, technologia RFID jest rozwiązaniem w automatycznym monitorowaniu i zarządzaniu datami ważności, zapobiegając utracie towarów.

RFID może być integrowane z systemami automatyzacji magazynu, takimi jak roboty sortujące czy systemy przenośników. To pozwala na efektywniejsze i szybsze przemieszczanie towarów w magazynie.

 

Co więcej, warto zwrócić uwagę na podstawowe obowiązki związane z magazynowaniem. Zamiast manualnej inwentaryzacji, która może być czasochłonna i podatna na błędy, system RFID pozwala na szybkie i dokładne sprawdzanie stanu magazynowego. Automatyczne skanowanie etykiet RFID umożliwia przeglądanie zapasów w czasie rzeczywistym.

 

Na koniec kwestie bezpieczeństwa. 

Tagowanie sprzętów jest używane do zabezpieczenia magazynu przed kradzieżami lub nieuprawnionym dostępem. Nie tylko widzimy kto i kiedy porusza się po danej strefie, ale również widzimy ruch każdego towaru zarejestrowanego w bazie. 

 

Na wszystkie pytania związane z wdrożeniem i możliwościami systemu RFID odpowiedzą nasi specjaliści. Zapraszamy do kontaktu.