Koniec roku, czasem podsumowań, czyli jak efektywnie przeprowadzić proces inwentaryzacji?

Grudzień – miesiąc ten dla większości najbardziej kojarzy się ze świętami i Nowym Rokiem, lecz przedsiębiorcy znacznie częściej myślą wtedy o procesie inwentaryzacji. Niezmiennie uważa się, że jest to zajęcie mozolne i czasochłonne – lecz czy słusznie?

Mnogość przedmiotów i towarów, które musimy zliczyć nie jednego przedsiębiorcę przyprawia o zawrót głowy oraz budzi wątpliwości, czy na pewno liczenie zostanie wykonane prawidłowo. Warto pomyśleć o odpowiednim sposobie przeprowadzenia procesu inwentaryzacji, aby był on efektywny i zakończony sukcesem. Na co warto zwrócić uwagę, aby wszystko poszło po naszej myśli?

Etykiety termotransferowe

Inwentaryzację środków trwałych najlepiej rozpocząć od oznaczenia każdego przedmiotu etykietą z kodem kreskowym. Ważny jest dobór etykiety do specyfiki działalności. Powinny one być wykonane z odpowiedniego surowca, który zapewni trwałe oznaczenie podczas całorocznej eksploatacji środka trwałego. Najodpowiedniejsze będą tu etykiety foliowe ze specjalnym klejem, zadrukowane wysokiej jakości żywiczną taśmą termotransferową. Dzięki tym etykietom oznakowanie będzie trwałe, odporne na ścieranie czy ekspozycję na UV.

Etykiety papierowe do oznaczania

W niektórych przypadkach niezbędne jest liczenie dużej ilości towarów, gdzie oznaczenie każdej sztuki etykietą z kodem kreskowym jest niemożliwe. Niezwykle przydatne okażą się tutaj etykiety papierowe w intensywnych, fluorescencyjnych kolorach. Doskonale sprawdzają się w oznaczaniu regałów, półek i pojemników zbiorczych, aby móc pogrupować swoje środki trwałe.
Jantar Retail

Jednym z rozwiązań, które można wdrożyć przy tym procesie jest wykorzystanie naszego oprogramowania odpowiadającego na potrzeby osób sporządzających inwentaryzację. Aplikacja Jantar Retail umożliwia zarządzanie zasobami , kontrolę zapasów i śledzenie operacji magazynowych w dowolnym czasie. Oprogramowanie opiera swoje działanie na odczycie kodów kreskowych w formacie 1D i 2D, a także ułatwia dokonywanie spisu inwentaryzacyjnego lub dowolnego spisu, który może zostać później wykorzystany.

Użycie wskazanych przez nas metod może znacznie przyspieszyć proces inwentaryzacji i pomóc zwiększyć zyski brutto, zmniejszyć straty i zapewnić natychmiastowe wyniki. Zastosowanie wszystkich tych metod znacznie ułatwi jej przeprowadzenie i sprawi, że można wykonywać ją częściej niż raz w roku. Chcesz dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami.