Kasy fiskalne online – kiedy zostaną wdrożone?

Kasy fiskalne online

Aktualnie projektowane są zmiany w ustawie o przechowywaniu danych z transakcji zakupowych.  Nowy system ma usprawnić kontrole i ograniczyć nadużycia. Jak odbije się to na właścicielach firm?

Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian w sposobie zapisu transakcji, w którym dane będą przesyłane bezpośrednio do repozytorium Ministerstwa Finansów. Dane z transakcji, po przekazaniu ich drogą internetowa, będą przetwarzane i analizowane. Szacuje się, że takie rozwiązanie może przynieść zysk dla budżetu państwa rzędu 6,5 mld złotych rocznie. Internetowy przepływ danych uszczelni system, ograniczając nieuczciwą konkurencję i poprawiając m.in. egzekwowanie podatku VAT, rozliczeń PIT i CIT. Polski rząd, wzorem innych europejskich państw, takich jak Węgry czy Chorwacja planuje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 roku.

Klienci, którzy potrzebują zakupić kasę fiskalną mogą skorzystać z oferty urządzeń z certyfikatem Online Ready gwarantującym techniczną modernizację do wersji obowiązującej od roku 2018.

Przypomnijmy, że wystawiać paragony fiskalne musi ten, kto sprzedaje towary bądź świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W dalszym ciągu klienci będą otrzymywali paragony papierowe, a ich kopie będą bezpośrednio transmitowane z urządzenia fiskalnego do centralnego repozytorium gromadzącego dane o sprzedaży. Planowane jest wycofanie urządzeń dwustacyjnych, przechowujących dane w formie kopii na drugiej rolce, a zastąpią je kasy fiskalne z kopią elektroniczną. W 2018 roku prawdopodobnie każdy przedsiębiorca będzie miał zatem obowiązek podłączenia urządzenia fiskalnego do sieci internetowej, bądź wysyłania danych po skończonym dniu pracy.

Jeśli mas pytania odnośnie kas fiskalnych online, możesz przeczytać poprzedni nasz tekst.

Kasy fiskalne online to tylko część operacji uszczelniania systemu podatkowego. Od 1 lipca cześć podatników obowiązują już przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym (nowa, elektroniczna postać ksiąg i dokumentów), które mają ułatwić weryfikację firmowych rozliczeń. O Pliku kontrolnym pisaliśmy tutaj.