Nowy rozdział w handlu detalicznym – Kasy fiskalne online

Kasy fiskalne online to dziś norma, choć historia kas fiskalnych w Polsce rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem podatku VAT w 1993 r. Handel detaliczny przyjął całkowicie nową formę, która ciągle ewoluowała pod wpływem wciąż zmieniającego się prawa i wprowadzenia nowych przepisów. Stworzenie pierwszej kasy wymagało dostosowania się do opublikowanych przez Ministerstwo wymogów i tym samym w 1994 r. wypuszczono na rynek pierwszy jej model.

Trochę techniki.

Konstrukcja kas wraz z rozwojem technologii wciąż się zmienia, stale dopasowując się do zmieniającego się rynku sprzedażowego. W dobie powszechnej cyfryzacji, większość urządzeń podłączonych do Internetu przekazuje dane w czasie rzeczywistym. Wspomniane rozwiązanie postanowiono wdrożyć również w przypadku kas fiskalnych, które do tej pory były urządzeniami offline. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku wyznaczono warunki techniczne, które muszą spełniać kasy nowego typu. Główną i najważniejszą innowacją jest zastosowanie pamięci chronionej, której wszystkie zapisy muszą być przekazywane do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów – CRK. Kasy nie będą również posiadać drugiej rolki kontrolnej na kopie paragonu oraz informatycznego nośnika danych na kopię elektroniczna wydruków.

Zgodnie z ustawą przewidziane są trzy grupy podatników, dla których terminy wdrożenia nowych kas będą się różnić. Pierwszą z nich są firmy związane ze sprzedażą paliw oraz mechaniką samochodową, które będą musiały wdrożyć nową technologię fiskalną 1 stycznia 2019 roku, następnie podmioty z branży gastronomicznej i hotelarskiej do połowy 2019 roku, a najpóźniej kosmetyczki, fryzjerzy, lekarze, dentyści, prawnicy, branża budowlana oraz fitness, ponieważ ich termin rejestracji usług na kasach online przypada na 1 stycznia 2020 roku. Wszyscy podatnicy nie ujęci szczegółowo w ustawie mogą sukcesywnie wymieniać obecnie używane kasy na wersje zgodne z rozporządzeniem. Zmiany na rynku kas fiskalnych wpłyną także na dotychczas stosowane urządzenia, ponieważ ich sprzedaż będzie trwała do końca roku, a od 1 października nie będzie można wymieniać pamięci fiskalnych w urządzeniach z kopią papierową.

Korzyści płynące z kas fiskalnych.

Krzysztof Urbanowicz, Prezes Zarządu Elzab podczas rozmowy w programu #RZECZoBIZNESIE zwrócił uwagę na główne korzyści płynące z wprowadzeniem innowacji w dziedzinie kas fiskalnych, czego efektem jest przekazywanie danych o sprzedaży w czasie rzeczywistym do Ministerstwa Finansów. Pierwszym i zasadniczym jest zwiększenie wpływów do budżetu, dzięki ograniczeniu szarej strefy. Bieżące informacje płynące z rejestrów fiskalnych pozwolą na ewidencjonowanie modeli sprzedaży charakterystycznych dla danych branż. Umożliwi to wychwytywanie nieprawidłowości w miejscach, które w pewnym zakresie odstają od trendów i wskazanie ich jako miejsca kontroli. Wykorzystanie specyfiki Big Data pozwoli na obserwowanie i praktycznie natychmiastowe reagowanie na wprowadzone zmiany w gospodarce. Przykładem może być zwiększenie podatku akcyzowego na wyroby alkoholowe, a następnie obserwowanie wpływu na budżet państwa i podejmowanie decyzji mających na celu udoskonalenie procedur.

Nowe rozporządzenie oraz zmiana ustawy zapoczątkowują nowy rozdział w dziedzinie handlu detalicznego, którego dane będą analizowane niemal natychmiastowo. Niewątpliwie zmiany najbardziej uderzą w przedsiębiorców działających w szarej strefie, a właśnie tam Ministerstwo Finansów upatruje największych zysków. Jednakże, obecne zmiany prawne nie są jeszcze ostateczne i do końca roku planowana jest jest publikacja dokumentów uzupełniających.

Źródło.