Jwave Silesia RFID Hub

8 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie naszego najnowszego projektu – Hubu technologicznego Jwave. To innowacyjne laboratorium zostało stworzone z myślą o firmach, które chcąc zoptymalizować procesy, poszukują innowacyjnych rozwiązań włączających je do łańcucha dostaw. 

Projekt Jwave ma na celu przedstawić możliwości wykorzystania technologii RFID w praktycznie każdej branży. Dzięki specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i dedykowanym strefom, przypominającym naturalne środowisko stosowania systemów RFID, technologia ta jest dostępna dla każdego.

Laboratorium Jwave dzieli się na kilka głównych stref.

  • Pierwsza z nich przeznaczona jest rozwiązaniom samoobsługowych. Z punktu widzenia konsumentów jest to ,,must have” każdej firmy skoncentrowanej na handel. To tutaj odwiedzający mają możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem systemu, zobaczyć, jak to działa oraz zadać nurtujące ich pytania.
  • Druga strefa to część muzealna, której celem jest zaprezentowanie możliwości wykorzystania technologii RFID w przypadku inwentaryzacji produktów. Dodatkowo eksponaty w niej zamieszczone dotyczą kultowego fiata 126p, którego produkcja przez lata odbywała się w Bielsku-Białej.
  • Kolejnym istotnym elementem Hubu technologicznego jest strefa rolnicza, w której systemy RFID stosowane są coraz częściej. Dzięki swoim właściwościom tagi RFID pozwalają na kompletowanie istotnych danych, takich jak ilość oraz waga bydła, lokalizacja i identyfikacja zwierząt, a nawet ilość zjedzonego pokarmu.
  • Ostatnim przystankiem jest część logistyczna, w której zaprezentowano zalety stosowania RFID w przypadku magazynowania, transportu oraz przyjmowania towarów. Aby jak najlepiej zobrazować ich naturalne przeznaczenie, w tej strefie znajduje się nawet część załadowcza tira, pokazująca, jak doposażyć miejsce załadunku.

Jwave jest miejscem, gdzie można wręcz dotknąć technologii i realnie zobaczyć jej zastosowania. Laboratorium podzieliliśmy na strefy, między innymi logistyczną, muzealną, handlową oraz rolniczą, aby przedstawić, jak działa RFID. Pokazujemy tu zastosowania technologii identyfikacji automatycznej. Zbieramy dane i konfigurujemy system w taki sposób, by wyciągać wartościowe wnioski.

Na jednym z regałów można zobaczyć, jak przebiega symulowana inwentaryzacja. Mamy tu również część załadowczą tira, która ma na celu pokazać, jak doposażyć stanowisko załadunku, aby automatycznie skanować proces logistyki towaru – mówi Sławomir Krzewiński, AutoID Technical Manager w firmie Jantar.

To z pewnością nie koniec naszych działań. Z uwagi na nasze ogromne zaangażowanie w stały rozwój technologii korzyści, mamy już kilka nowych pomysłów,  które z pewnością ujrzą światło dzienne. Tymczasem, wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego laboratorium Jwave. Tu wszystko jest na wyciągnięcie ręki.