Jak RFID sprawdza się w logistyce?

Usprawnienia w logistyce przynoszą duże zyski w postaci oszczędności czasu i pieniędzy. Takie oszczędności są możliwe dzięki RFID, które można wykorzystać w logistyce wewnętrznej i w transporcie na duże odległości oraz w centrach logistycznych. Niewielkie znaczniki RFID to małe urządzenia, które posiadają elektroniczny chip z pamięcią oraz wbudowaną antenę. Wzbudzony polem elektromagnetycznym chip potrafi obustronnie komunikować się z czytnikiem RFID. Dzięki temu logistyka staje się dużo prostsza, niż wcześniej.

Odczyt 1000 tagów jednocześnie

Bramki RFID służą do automatycznego odczytu tagów. Bramka oprócz elementów konstrukcyjnych składa się z czytnika, anten i czujników kierunku. Technologia RFID umożliwia odczyt nawet 1000szt na sekundę.
To z całą pewnością usprawnia identyfikację towaru. Kolejną zaletą radiowej identyfikacji to uzyskanie wszystkich danych o miejscu położenia produktu i jego ilości. Ponieważ zapewnia precyzyjne dane o stanach magazynowych, RFID usprawnia inwentaryzację i redukuje straty. Łańcuch dostaw również zyskuje dzięki technologii RFID poprzez zapis informacji o wyjściach towarów, usprawnienie kompletowania zamówień, czy widocznych danych dotyczących lokalizacji produktów przy transporcie. Z takim narzędziem logistyka, staje się dużo prostsza.

Odporne i bezpieczne

Tagi rfid nie muszą być widoczne dla urządzeń skanujących podobnie jak w przypadku kodów kreskowych. To znaczy, że umieszczone wewnątrz szczelnych pojemników, nadal są łatwo skanowane. Są odporne na zanieczyszczenia, smary i oleje a nawet wysokie temperatury. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, RFID pozwalają na zaszyfrowanie ukrytych informacji hasłem, co wyprzedza standardowe kody kreskowe.

Reasumując, chipy RFID znacząco oszczędzają czas pracy w logistyce, poprzez automatyczne skanowanie bez potrzeby wyjmowania produktu i celowania w kod czytnikiem. Są znacznie bardziej odporne na zanieczyszczenia i bezpieczne dzięki ustalonemu hasłu, natomiast szybkie uzyskanie danych o miejscu i ilości produktu ułatwia pracę.