Etykiety w handlu – sposób na uporządkowaną i płynną pracę

Etykiety w handlu

Wykorzystanie etykiet w handlu i logistyce usprawnia  działania i eliminuje potencjalne błędy i pomyłki. Ich zadaniem jest przekazywanie jednoznacznych informacji o produkcie na każdym etapie dostawy.

 

Cieszącymi się największą popularnością rodzajami etykiet są foliowe i papierowe, jak również plomby gwarancyjne, etykiety do wag oraz zawieszki. Sposób wykonania, a także materiał i zadruk zależy od potencjalnego wykorzystania. Warto zwrócić uwagę, czy jest możliwość indywidualnego wykonania zlecenia, zgodnie z wytycznymi – brak elastyczności u wykonawców może skutkować niezadowoleniem z jakości etykiety.

 

Etykiety foliowe zwykle wykorzystywane są do użytku zewnętrznego, gdzie narażone są na silnie działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Etykiety muszą charakteryzować się odpornością nie tylko na ścieranie, ale także na działanie wilgoci i chemii – w miejscach gdzie pleśnie i grzyby szybciej się rozwijają, bądź istnieje możliwość wycieku substancji chemicznych. Zastosowanie odpowiedniej etykiety nie tylko zapewni płynność przepływu danych o produkcie, ale także zagwarantuje estetyczny wygląd przez długi czas.

 

Etykiety papierowe są podstawowym materiałem do znakowania opakowań jednostkowych i zbiorczych, a także jednostek wysyłkowych podczas transportu. Najczęściej stosowane są etykiety wykonane z papieru półbłyszczącego. Ten popularny rodzaj papieru zapewnia dobrą jakość nadruku i jest niedrogim rozwiązaniem. Etykiety z papieru o wysokiej gładkości stosowane są tam, gdzie aspekt estetyczny ma największe znaczenie. W aplikacjach, gdzie nie wymaga się od etykiet trwałości można zastosować etykiety termiczne lub matowe.

 

Ważnym elementem znakowania są plomby gwarancyjne, zabezpieczające przed uszkodzeniem czy kradzieżą. Możliwość wykonania praktycznie dowolnego zadruku, wybór różnego rodzaju podłoża w zależności od potrzeb, pozostawianie śladu przy próbie odklejania podnosi bezpieczeństwo produktów. Właśnie względy bezpieczeństwa wymuszają ich stosowanie w oznakowaniu sprzętu elektronicznego, pomiarowego oraz opakowań zawierających cenne i wartościowe produkty.

 

Płynne i sprawne wykorzystanie etykiet zapewnia technologia identyfikacji, czyli m.in. czytnik kodów kreskowych, który usprawnia prowadzenie inwentaryzacji i umożliwia zapanowanie nad zasobami np. magazynu. Obecnie ręczne i stacjonarne czytniki kodów oraz skanery są podstawowym wyposażeniem nie tylko małych hal magazynowych. Centra dystrybucyjne i logistyczne wspomagają się technologią, która pozwala na szybkie i skuteczne odszyfrowanie informacji o produkcie co niewątpliwie wpływa na efektywność ich funkcjonowania.