Druk termiczny czy termotransferowy? Co lepsze?

Drukarki etykiet drukują na różnego typu podłożach: samoprzylepnych, papierowych, bądź foliowych, materiałach tekstylnych, poliestrach, plastiku i innych. Wydruk realizowany jest w dwóch technologiach: druk termiczny i termotransferowy.

Etykiety pochodzące z obu metod są podobne graficznie (prawie identyczne). Różnicę widać dopiero po poddaniu etykiet testom na wytrzymałość. Etykiety termiczne są mniej trwałe i po kilku, lub kilkunastu miesiącach (w niesprzyjających warunkach nawet po kilku dniach) płowieją lub czernieją.

Druk termiczny – cechy i zastosowanie
Drukarka termiczna ze względu na technologię wydruku sprawdza się np. jako drukarka etykiet samoprzylepnych w sklepach czy magazynach i jako urządzenie stacjonarne lub mobilne. Może stanowić wyposażenie samochodów osobowych i ciężarowych – jako narzędzie pracy np. handlowca. Wykorzystywany w drukarkach termicznych papier jest powleczony termoaktywną substancją, która pod wpływem ciepła przenoszącego przez głowicę drukującą utlenia się, pozostawiając na papierze ciemniejsze ślady. Dlatego właśnie drukarki termiczne mogą być tylko monochromatyczne. Etykiety termiczne mają szczególne zastosowanie w przypadku towarów szybko rotujących. Jedynym kosztem eksploatacji  tej metody są etykiety, nie potrzebujemy tu taśm termotransferowych, co dodatkowo ułatwia obsługę urządzeń drukujących.

Druk termotransferowy – cechy i zastosowanie
Wydruki z drukarek termotransferowych natomiast są bardziej odporne na światło, temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i inne czynniki. Technologia termotransferowa zapewnia odpowiednią trwałość druku, pozbawiona jest wad jakie posiada metoda termiczna – samoistnie nadruk nie traci na jakości. Metoda termotransferowa umożliwia wydruk zarówno na papierze jak i na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Możliwość druku na różnych podłożach i odporność druku na warunki zewnętrzne, pozwala na szerokie wykorzystanie w systemach magazynowania i transportu, w firmach produkcyjnych, jak i logistycznych. Używane  w tych firmach drukarki termotransferowe, czy etykieciarki wykorzystują te same materiały eksploatacyjne – etykiety i folie (taśmy barwiące) do druku termo transferowego.

 

Wybór miedzy rodzajem druku termicznego i termotransferowego zależy przede wszystkim od zastosowania,  sposobu przechowywania, trwałości i transportu  znakowanych produktów.