Czytniki kodów – na tym nie warto oszczędzać

Czytniki kodów (skanery) to najprościej mówiąc urządzenia służące do odczytywania informacji o produkcie i jego identyfikacji. Jak wśród wielu modeli wybrać ten, który usprawni naszą pracę?

 

Miejsce pracy

Czytniki ułatwiają pracę w wielu miejscach, gdzie do zweryfikowania mamy dużą ilość produktów lub chcemy przynajmniej częściowo zautomatyzować i przyspieszyć proces – w sklepach, halach magazynowych, bibliotekach etc. Urządzenia te musza często pracować w różnych warunkach  w zakresie środowiska pracy (niesprzyjające warunki otoczenia) jak i pod dużymi obciążeniami (typu częstotliwości odczytu dystans, odczytu różnej jakości kodów itp.)

 

Urządzenia bezprzewodowe

Czytniki wykorzystywane w przemyśle np. w magazynach, transporcie i logistyce to najczęściej skanery bezprzewodowe. Powinny się one cechować solidnym wykonaniem, odpornością na powtarzalne upadki i umożliwiać działanie w niesprzyjających warunkach w zakresie temperatury, wilgotności, zapylenia czy środków chemicznie aktywnych.  Przy doborze ręcznego skanera warto zwrócić uwagę m.in. na typy odczytywanych kodów, dystans potrzebny do odczytu (nawet do 10 metrów) czy zasięg komunikacji skanera z bazą. Jeśli czytnik ma być eksploatowany przez długi czas, należy uwzględnić jego wagę i budowę, by użytkowanie pozwalało na wygodną i ergonomiczną pracę.

 

Urządzenia stacjonarne

Stacjonarne czytniki kodów kreskowych znajdują zastosowanie przede wszystkim w sklepach, gdzie zabudowane są w ladach sklepowych i boksach kasowych. Przy pracy w sklepach liczy się szybki i bezbłędny odczyt, a także wygoda. Często ladowe czytniki umożliwiają współpracę z ręcznymi czytnikami kodów kreskowych. Funkcja jest wyjątkowo przydatna podczas odczytu kodów z ciężkich, wielkogabarytowych towarów, których załadunek na taśmę kasową nie jest możliwy. W wielu rozwiązaniach czytniki ladowe zintegrowane są z wagą, która pozwala na sprzedaż towarów wymagających ważenia – m.in. owoce i warzywa. Dla rozwiązań produkcyjnych stosowane są również czytniki stacjonarne, ale cechują się odmiennymi parametrami, w których istotnym elementem jest rejestracja obrazu czy możliwość integracji ze specjalizowanymi rozwiązaniami produkcyjnymi.

 

Rodzaje kodów

Intuicyjne, nowoczesne czytniki kodów radzą sobie z odczytywaniem zarówno kodów 1D, jak i 2D. Kody 1D to po prostu kody „jednoliniowe”, które spotkać możemy na opakowaniach produktów np. w supermarketach, gdzie kasy wyposażone są w czytniki wieloliniowe, posiadające więcej linii lasera (nawet do 100). Dzięki temu odczyt możliwy jest z różnych stron. W momencie kiedy konieczne jest zakodowanie większej ilości danych o produkcie, stosuje się kody 2D, których dodatkowym atutem jest mniejszy od kodów paskowych rozmiar. Dodatkowo, są one bardziej odporne na uszkodzenia uniemożliwiające odczyt, ponieważ zniszczenie nawet 8% kodu nie powoduje problemu z dostępem do danych o produkcie.

 

Przy zakupie skanera kierujemy się często tylko ceną, ale zanim podejmiemy ostateczna decyzje uwzględnijmy powyższe elementy, które mogą sprawić, że lepiej zoptymalizujemy pracę takiego urządzenia na stanowisku. Dlatego warto konsultować zakup z profesjonalistami, rekomendując odpowiednią konfiguracje urządzeń, które dają coraz szersze możliwości w zakresie swojej pracy.