BLOG

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych
23 maja 2018

Projekt ustawy Ministerstwa Rozwoju i Finansów zakłada możliwość wystawiania faktur na podstawie paragonów. Co to może oznaczać dla właścicieli kas fiskalnych?

W ramach walki z VAT

Projektowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie Prawo o miarach mają na celu uszczelnienie VAT o walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami – takimi, którzy zbierają paragony na przykład na stacjach benzynowych, a następnie domagają się wystawienia na ich podstawie faktur. To znany sposób na wygenerowanie sztucznych kosztów i tym samym zmniejszenie należnych podatków. Jak proponowane przepisy radzą sobie z tym procederem i co to oznacza dla sprzedawców?

Bez NIP-u nie będzie faktury

Zgodnie z planowanymi zmianami w  przepisach wystawienie faktury będzie możliwe tylko na podstawie paragonu, na którym wpisano numer NIP nabywcy. W innym wypadku konieczne będzie wystawienie faktury od razu przy sprzedaży. Dla wielu sprzedawców może oznaczać to spore kłopoty. Nie każda kasa fiskalna pozwala bowiem na wpisanie numeru NIP. Z kolei wystawianie faktur przy każdej transakcji będzie czasochłonne i znacznie utrudni proces sprzedaży. Dla tysięcy drobnych przedsiębiorców nowe przepisy mogą oznaczać zatem konieczność wprowadzenia szeregu zmian – począwszy od zakupu nowej kasy fiskalnej, poprzez zmiany w aplikacji sprzedaży, systemach finansowo-księgowych, a skończywszy na samych procesach obsługi klienta.

Fala krytyki

Eksperci krytycznie podchodzą do tych zmian. Dostrzegają oni realny problem, jaki zmiana przepisów przyniesie dla wielu drobnych przedsiębiorców. Nowe przepisy oznaczają dla nich dodatkowe koszty, jednocześnie nie mając żadnego związku z innymi planowanymi zmianami – na przykład tymi dotyczącymi wprowadzania kas online. Pojawiły się też głosy, że skoro najwięcej nadużyć dotyczących zbierania paragonów odnotowano na stacjach paliw i w marketach budowlanych, to właśnie te miejsca powinny w pierwszej kolejności zostać objęte nowymi przepisami.

kasy fiskalne

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


ul. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY