BLOG

WLAN – czym się charakteryzuje
24 maja 2021

Pojęcie sieci bezprzewodowej jest na tyle znane, że generalnie rozumiemy je intuicyjnie. Problem pojawia się, gdy chcemy spróbować odróżnić sieć WLAN od WiFi. Czym WLAN się charakteryzuje i czym różni od WiFi?

 

WLAN czyli bezprzewodowy LAN

Aby dobrze zrozumieć czym jest WLAN warto zacząć od samego początku i definicji. Wireless Local Area Network to najczęściej spotykana domowa sieć bezprzewodowa. Innymi słowy – WLAN jest bezprzewodowym (wireless) LAN-em, czyli grupą połączonych ze sobą komputerów, pozostających w niewielkiej odległości od siebie. Gdzie stosuje się sieci LAN? Zazwyczaj w szkołach, firmach, ale także w wielu domach, chociaż jest to znacznie rzadziej spotykane.

Urządzenia, które są połączone ze sobą siecią WLAN wykorzystują mikrofale w charakterze medium przenoszącego sygnały, a także używają podczerwieni. Sieci WLAN projektowane są w zgodności ze standardami IEEE 802.11. Na infrastrukturę takich sieci bezprzewodowych składają się najczęściej:

 

  • karty sieciowe – najczęściej typu PCI, USB lub PCMCIA
  • anteny,
  • punkty dostępu,
  • sprzęt elektryczny taki jak kable, rozdzielacze czy przejściówki.

 

Sieć WLAN a WiFi

Mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę, że WiFi to tak naprawdę znak towarowy, który jest własnością firmy WiFi Alliance. Czarno-białe logo WiFi znajdziemy na każdym urządzeniu sieci bezprzewodowej, dlatego, że WiFi to zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem WiFi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Technicznie rzecz ujmując, WiFi oznacza zgodność ze standardami IEEE 802.11 komunikacji bezprzewodowej. Generalnie większość domowych urządzeń działa na zasadzie owych standardów, dlatego po prostu przyzwyczailiśmy się określać wszystkie urządzenia bezprzewodowe mianem WiFi.

 

Dlaczego warto korzystać z sieci WLAN?

Korzystanie z bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN) ma na pewno wiele różnych zalet. Przede wszystkim mobilność, która pozwala na przemieszczanie się terminali. Na pewno dużym udogodnieniem jest również łatwość jej instalacji, ponieważ nie trzeba kłaść przewodów, dlatego jest to na pewno mniej czasochłonne. WLAN cechuje się również elastycznością, ponieważ łatwo można dokładać nowe terminale. Warto wspomnieć także o zasięgu, dlatego że bardzo dobrze działa na przestrzeni od kilku metrów (w budynkach) aż do kilkudziesięciu kilometrów. Dużą zaletą jest także szybka rozbudowa i modyfikacja struktury sieci.

 

Dział Techniki Sieciowej może zaproponować rozwiązania z zakresu projektowania i budowy sieci bezprzewodowych, lokalnych czy rozległych. Nasi Inżynierowie posiadają szereg certyfikatów oraz niezbędne w tym temacie doświadczenie, które pozwala na realizację zaawansowanych projektów sieciowych. Jako marka Jantar dostosowujemy się do potrzeb i oczekiwań klienta, aby spełnić jego każde wymaganie. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!

 

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


ul. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY