BLOG

Druk termiczny czy termotransferowy? Co lepsze?
21 listopada 2016

Drukarki etykiet drukują na różnego typu podłożach: samoprzylepnych, papierowych, bądź foliowych, materiałach tekstylnych, poliestrach, plastiku i innych. Wydruk realizowany jest w dwóch technologiach: druk termiczny i termotransferowy.

Etykiety pochodzące z obu metod są podobne graficznie (prawie identyczne). Różnicę widać dopiero po poddaniu etykiet testom na wytrzymałość. Etykiety termiczne są mniej trwałe i po kilku, lub kilkunastu miesiącach (w niesprzyjających warunkach nawet po kilku dniach) płowieją lub czernieją.

Druk termiczny – cechy i zastosowanie
Drukarka termiczna ze względu na technologię wydruku sprawdza się np. jako drukarka etykiet samoprzylepnych w sklepach czy magazynach i jako urządzenie stacjonarne lub mobilne. Może stanowić wyposażenie samochodów osobowych i ciężarowych – jako narzędzie pracy np. handlowca. Wykorzystywany w drukarkach termicznych papier jest powleczony termoaktywną substancją, która pod wpływem ciepła przenoszącego przez głowicę drukującą utlenia się, pozostawiając na papierze ciemniejsze ślady. Dlatego właśnie drukarki termiczne mogą być tylko monochromatyczne. Etykiety termiczne mają szczególne zastosowanie w przypadku towarów szybko rotujących. Jedynym kosztem eksploatacji  tej metody są etykiety, nie potrzebujemy tu taśm termotransferowych, co dodatkowo ułatwia obsługę urządzeń drukujących.

Druk termotransferowy – cechy i zastosowanie
Wydruki z drukarek termotransferowych natomiast są bardziej odporne na światło, temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i inne czynniki. Technologia termotransferowa zapewnia odpowiednią trwałość druku, pozbawiona jest wad jakie posiada metoda termiczna – samoistnie nadruk nie traci na jakości. Metoda termotransferowa umożliwia wydruk zarówno na papierze jak i na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Możliwość druku na różnych podłożach i odporność druku na warunki zewnętrzne, pozwala na szerokie wykorzystanie w systemach magazynowania i transportu, w firmach produkcyjnych, jak i logistycznych. Używane  w tych firmach drukarki termotransferowe, czy etykieciarki wykorzystują te same materiały eksploatacyjne – etykiety i folie (taśmy barwiące) do druku termo transferowego.

 

Wybór miedzy rodzajem druku termicznego i termotransferowego zależy przede wszystkim od zastosowania,  sposobu przechowywania, trwałości i transportu  znakowanych produktów.

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


ul. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY