Zmiany w stawkach VAT od 1 lipca

Niedawno informowaliśmy o tym, że szykują się zmiany w matrycy stawek VAT. Rząd postanowił przesunąć termin wprowadzenia ich w życie. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca, a nie jak początkowo planowano od 1 kwietnia.

Zmiany w matrycy stawek VAT nie zawsze niosą za sobą podwyżki. Projekt zakłada przede wszystkim ujednolicenie poziomu opodatkowania podobnych do siebie produktów. Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

 

Koniec PKWiU

Rząd proponuje, by zrezygnować ze stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) w zakresie towarów. Zostanie ona zastąpiona tak zwaną nomenklaturą scaloną (znaną w środowisku międzynarodowym jako CN) albo Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB). W zakresie usług od lipca 2020 ma obowiązywać aktualna PKWiU.

Ponadto, rządzący dążą do uproszczenia systemu stawek VAT. Ma to zapewnić prostotę i przejrzystość w stosowaniu przepisów dotyczących stawek. W założeniu całe grupy towarowe mają być w jak największym stopniu objęte jedną stawką.

Zostanie wdrożony także zupełnie nowy instrument, określany jako „wiążąca informacja stawkowa. Umożliwi ona udzielanie przedsiębiorcom rzetelnych informacji dotyczących konkretnych stawek VAT. Można składać już wnioski w tej sprawie.

Gdzie odczujemy podwyżki cen?

Wiele zmian wprowadzono już w listopadzie ubiegłego roku, jednak większość będzie obowiązywać od 1 lipca. Które produkty będą droższe?

  • owoce morza (ośmiornice, homary, langusty, ostrygi, kawior) – podatek wzrośnie z 5% na 23%
  • lód w kostkach – podatek wzrośnie z 8% na 23%
  • nieprzetworzone przyprawy (kmin, kurkuma) – podatek wzrośnie z 5% na 8%
  • specjalistyczne czasopisma – podatek wzrośnie z 5% na 8%

Które produkty będą tańsze?

W związku z ujednoliceniem VATu cena wielu produktów, nie tylko spożywczych, będzie niższa niż do tej pory:

  • wszystkie rodzaje pieczywa (w tym ciastka) – podatek zostanie ujednolicony do 5%
  • owoce cytrusowe, niektóre orzechy (migdały), zupy, buliony, produkty homogenizowane i dietetyczne – podatek zostanie obniżony z 8% na 5%
  • artykuły higieniczne (podpaski, tampony) – podatek zostanie obniżony z 8% na 5%
  • książki, (niezależnie od nośnika), gazety lokalne – podatek zostanie ujednolicony do 5%
  • gazety, czasopisma i dzienniki – podatek zostanie ujednolicony do 8%

W razie pytań w tym temacie jesteśmy do Państwa dyspozycji.