Technologia RFID to przyszłość

Technologia RFID to przyszłość. Nowoczesna identyfikacja obiektów oparta o działanie fal radiowych obecna jest już praktycznie w każdej branży. Odpowiednie oprogramowania służące jako narzędzia do obsługi magazynów, analizowania i optymalizowania danych pochodzących ze znaczników RFID są kluczem sprawnych procesów zachodzących w różnych sektorach gospodarki. Gdzie najlepiej sprawdza się technologia RFID? Jak w pełni ją wykorzystać? Zapraszamy do artykułu!

Technologia RFID — czym jest?

Krótko mówiąc – nowoczesna forma kodów kreskowych. Technologia oparta o wykorzystanie fal radiowych pozwala na identyfikację osób lub przedmiotów, na których umieszczony został chip magazynujący dane. Dzięki temu za pomocą odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie w prosty sposób przeprowadzić rejestrację przedmiotów, przepływ pracowników lub sprawną inwentaryzację.

Technologia RFID w inwentaryzacji

Inwentaryzacja przyprawia o zawrót głowy wielu przedsiębiorców. Ustawowy obowiązek przeprowadzania spisu przedmiotów raz w roku angażuje nie tylko personel, ale również całe przedsiębiorstwo. Dotychczas przeprowadzano ją w sposób naturalny (kartka i ołówek), który wymagał oddelegowania kilku pracowników i zabierał mnóstwo czasu. Forma ta ewoluowała do kodów kreskowych (odczytywanie kodów kreskowych w postaci naklejek na przedmiotach). Oczywiście przyśpieszyło to proces, jednak wciąż wymagało czasu i wiązało się z pewnym marginesem błędu. Z pomocą przyszła technologia RFID. Tagi zainstalowane na przedmiotach i odpowiedni skaner, do tego dedykowane oprogramowanie Jinventory i inwentaryzacja przeprowadzana jest w kilka sekund, angażuje tylko jednego pracownika i umożliwia dalsze przetwarzanie zebranych danych. Jednymi słowy — technologia korzyści.

Technologia RFID w przepływie pracowników

Podpisywanie się na kartach obecności w zakładach pracy to przeszłość. Obecnie tagi RFID wykorzystywane są do zbierania danych dotyczących pracowników bez konieczności odbijania kart lub zgłaszania się w wyznaczonym punkcie. Odpowiednio umieszczony chip RFID pozwala na zweryfikowanie dostępności pracownika lub jego położenia — a to wszystko w kilka sekund, a nawet w czasie rzeczywistym.

Technologia RFID w rolnictwie

Rolnictwo i hodowla zwierząt również wykorzystują możliwości, jakie daje nam technologia RFID. Odpowiednio zainstalowane chipy w połączeniu z innymi elementami infrastruktury technologicznej pozwalają zbierać i analizować takie dane jak: ilość zwierząt konkretnego gatunku, ich waga, ilość spożytego pokarmu, położenie itd., dzięki czemu procesy prowadzenia hodowli lub upraw zostają maksymalnie zoptymalizowane. Dzięki technologii RFID możliwe jest np. zlokalizowanie konkretnej sztuki w stadzie, co jest wręcz niemożliwe bez wsparcia technologicznego.

Technologia RFID w logistyce i magazynowaniu

To w tym sektorze technologia RFID wykorzystywana jest najczęściej. Sprawna identyfikacja towaru, szybkie i precyzyjne dostawy, realizowanie zamówień oraz magazynowanie to tylko niektóre zalety stosowania chipów. Wyobraź sobie, że nie musisz już sprawdzać wagi i zawartości każdego elementu na palecie — to wszystko robią za ciebie odpowiednio zainstalowane tagi, dzięki którym zbierasz wszystkie dane w mniej niż minutę. Co więcej, możesz sprawdzić zawartość i kompletność palety bez jej rozpakowania.

Technologię korzyści można zastosować wszędzie — musi zostać jednak odpowiednio dostosowana. Jeżeli chcesz wdrożyć technologię korzyści w swojej Firmie, zależy Ci na usprawnieniu procesów za pomocą systemów RFID lub masz pytania — skontaktuj się z nami drogą telefoniczną 33 82 85 700, lub mailową jantar@jantar.pl. Chętnie pomożemy!