AKTUALNOŚCI

Konsumencie! Przygotuj się na zmiany w stawkach VAT od 1 kwietnia 2020
27 stycznia 2020

Nowy rok, nowe przepisy – tym razem zmiany zostały zapowiedziane w matrycy stawek VAT, która zostanie zaktualizowana 1 kwietnia 2020 r. Nie oznacza to jednak, że podatek zawsze zostanie podwyższony – głównym założeniem tego projektu jest wyeliminowanie sytuacji, w której bardzo podobne do siebie produkty różnią się poziomem opodatkowania. Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Nowe zasady

Planowane zmiany w matrycy stawek VAT będą bazować na CN, czyli inaczej nomenklaturze scalonej. Określa się ją jako podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej, który pozwala na sklasyfikowanie towarów w obrocie międzynarodowym. Jednak oprócz CN zostanie wdrożony zupełnie nowy instrument określany jako Wiążąca Informacja Stawkowa. Umożliwi ona udzielanie przedsiębiorcom rzetelnych informacji dotyczących konkretnych stawek VAT.

Grupy produktów z podwyższonym podatkiem

Niektóre zmiany zostały już wprowadzone w listopadzie ubiegłego roku, lecz znaczna większość zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Gdzie odczujemy podwyżki cen?

  • Lubicie od czasu do czasu wybrać się na sushi? Zdecydowanie za tę ucztę będzie trzeba zapłacić więcej. Wszystkie owoce morza, w tym: ośmiornice, homary, langusty, ostrygi czy kawior będą droższe, ponieważ podatek wzrasta z 5 proc. na 23 proc.
  • Kupowaliście lód w kostkach? Nałożony na niego podatek rośnie z 8 proc. na 23 proc.
  • Wszelkie przyprawy, które nie uległy przetworzeniu jak na przykład kmin czy kurkuma. Podatek wzrasta z 5 proc. na 8 proc.
  • Nie tylko branża spożywcza – podatek nałożony na czasopisma specjalistyczne zwiększa się z 5 proc. na 8 proc.

Grupy produktów z obniżoną stawką

Zmiany nie oznaczają wyłącznie podwyżek cen, niektóre produkty będą mieć obniżoną lub ujednoliconą stawkę VAT. Poniższe grupy produktów będzie można kupić z mniejszym podatkiem VAT.

  • Wszystkie rodzaje pieczywa, jak również różnym ciastka – w tym przypadku stawka zostaje ujednolicona i będzie wynosić 5 procent
  • Różnorodne produkty żywnościowe takie jak owoce cytrusowe, niektóre orzechy w tym migdały, zupy, buliony, produkty homogenizowane i dietetyczne będą mieć zmniejszoną stawkę z 8 proc. na 5 proc.
  • Podpaski, tampony oraz inne artykuły higieniczne będą sprzedawane ze stawką 5 proc. VAT – dawniej wynosiła ona 8 proc.
  • Zwrócono uwagę również na czytelnictwo – książki niezależnie on nośnika będą sprzedawane z 5 proc. VATem, gazety, czasopisma i dzienniki z 8 proc., lecz wyjątkiem są te regionalne i lokalne w formie papierowej – w tym przypadku również 5 proc.

Tak prezentują się nadchodzące zmiany w nowej matrycy stawek VAT. Czy zmiany dotyczące którejś grupy produktów szczególnie Was zaskoczyły?

Link do pełnej wersji ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3255_u.htm

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


ul. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY