BLOG

Czytniki kodów – na tym nie warto oszczędzać
26 kwietnia 2017

Czytniki kodów (skanery) to najprościej mówiąc urządzenia służące do odczytywania informacji o produkcie i jego identyfikacji. Jak wśród wielu modeli wybrać ten, który usprawni naszą pracę?

 

Miejsce pracy

Czytniki ułatwiają pracę w wielu miejscach, gdzie do zweryfikowania mamy dużą ilość produktów lub chcemy przynajmniej częściowo zautomatyzować i przyspieszyć proces – w sklepach, halach magazynowych, bibliotekach etc. Urządzenia te musza często pracować w różnych warunkach  w zakresie środowiska pracy (niesprzyjające warunki otoczenia) jak i pod dużymi obciążeniami (typu częstotliwości odczytu dystans, odczytu różnej jakości kodów itp.)

 

Urządzenia bezprzewodowe

Czytniki wykorzystywane w przemyśle np. w magazynach, transporcie i logistyce to najczęściej skanery bezprzewodowe. Powinny się one cechować solidnym wykonaniem, odpornością na powtarzalne upadki i umożliwiać działanie w niesprzyjających warunkach w zakresie temperatury, wilgotności, zapylenia czy środków chemicznie aktywnych.  Przy doborze ręcznego skanera warto zwrócić uwagę m.in. na typy odczytywanych kodów, dystans potrzebny do odczytu (nawet do 10 metrów) czy zasięg komunikacji skanera z bazą. Jeśli czytnik ma być eksploatowany przez długi czas, należy uwzględnić jego wagę i budowę, by użytkowanie pozwalało na wygodną i ergonomiczną pracę.

 

Urządzenia stacjonarne

Stacjonarne czytniki kodów kreskowych znajdują zastosowanie przede wszystkim w sklepach, gdzie zabudowane są w ladach sklepowych i boksach kasowych. Przy pracy w sklepach liczy się szybki i bezbłędny odczyt, a także wygoda. Często ladowe czytniki umożliwiają współpracę z ręcznymi czytnikami kodów kreskowych. Funkcja jest wyjątkowo przydatna podczas odczytu kodów z ciężkich, wielkogabarytowych towarów, których załadunek na taśmę kasową nie jest możliwy. W wielu rozwiązaniach czytniki ladowe zintegrowane są z wagą, która pozwala na sprzedaż towarów wymagających ważenia – m.in. owoce i warzywa. Dla rozwiązań produkcyjnych stosowane są również czytniki stacjonarne, ale cechują się odmiennymi parametrami, w których istotnym elementem jest rejestracja obrazu czy możliwość integracji ze specjalizowanymi rozwiązaniami produkcyjnymi.

 

Rodzaje kodów

Intuicyjne, nowoczesne czytniki kodów radzą sobie z odczytywaniem zarówno kodów 1D, jak i 2D. Kody 1D to po prostu kody „jednoliniowe”, które spotkać możemy na opakowaniach produktów np. w supermarketach, gdzie kasy wyposażone są w czytniki wieloliniowe, posiadające więcej linii lasera (nawet do 100). Dzięki temu odczyt możliwy jest z różnych stron. W momencie kiedy konieczne jest zakodowanie większej ilości danych o produkcie, stosuje się kody 2D, których dodatkowym atutem jest mniejszy od kodów paskowych rozmiar. Dodatkowo, są one bardziej odporne na uszkodzenia uniemożliwiające odczyt, ponieważ zniszczenie nawet 8% kodu nie powoduje problemu z dostępem do danych o produkcie.

 

Przy zakupie skanera kierujemy się często tylko ceną, ale zanim podejmiemy ostateczna decyzje uwzględnijmy powyższe elementy, które mogą sprawić, że lepiej zoptymalizujemy pracę takiego urządzenia na stanowisku. Dlatego warto konsultować zakup z profesjonalistami, rekomendując odpowiednią konfiguracje urządzeń, które dają coraz szersze możliwości w zakresie swojej pracy.

Działamy na terenie ośmiu krajów w Europie, wdrażając technologię oraz świadcząc usługi dla nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się firm. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz porozmawiać o wdrożeniu w swojej firmie.

Jantar Sp. z o.o. – Centrala

jantar@jantar.pl


ul. Piekarska 199

43-300 Bielsko-Biała


tel: +48 33 82 85 700

tel: +48 33 82 85 701

fax: +48 33 82 85 709

Jantar Sp. z o.o. – Mazowsze

warszawa@jantar.pl


ul. Jerozolimskie 200

02-486 Warszawa

Budynek 2, Pok 212


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Jantar Sp. z o.o. – Małopolska

krakow@jantar.pl


ul. Dobrego Pasterza 36 B

31-416 Kraków


tel: +48 12 415 69 89

Jantar Sp. z o.o. – Śląsk

rybnik@jantar.pl


ul. Przemysłowa 3

44-203 Rybnik


Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, aby umówić się na spotkanie w oddziale.

Działamy na terenie całego kraju. Przedstawiciele regionalni są zawsze gotowi na rozmowę. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, by otrzymać bezpośredni kontakt do najbliższego przedstawiciela regionalnego.

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Kontakt

Obszar działania
Bielsko
Warszawa
Kraków
Rybnik
Przedstawiciele

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.: +48 33 82 85 757

email: bok@jantar.pl

Pobierz program

Pobierz program umożliwiający naszemu specjaliście pomoc zdalną

POBIERZ

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje ze świata IT dla Twojego sektora.

FORMULARZ KONTAKTOWY